Řecko 05.07. - 01.08.2012

  Již jsme si zvykli, že nás vždy překvapí nějakou novinkou a cíl cesty zatím nechám utajený, protože je možné, že ani letos nezůstane pouze u plánované trasy a něčím si ji okoření. Vyjel dne 5.7.2012 před polednem na kole, které s ním už absolvovalo všechny jeho předchozí trasy a představíme-li si, co má tento sériový Author v původní ceně osmi tisíc korun, s pouze drobnými úpravami a zesílenými dráty, za sebou, nelze se nepoklonit nejenom Ivošovi, ale i tomuto stroji. Jeho letošní celková hmotnost 67kg je sice oproti loňským 85 o něco nižší a je téměř shodná s Ivošovými výjezdovými 66,5 kg, i tak je to však stále číslo úctyhodné. Když jsem se Ivoše ptal na jeho tréninkové kilometry, tak mi sdělil, že toho opět mnoho nestihl a má najeto asi 500 km. V přibližně 21 hodin mi telefonoval po prvních 112 najetých kilometrech z vesničky Modlíkov kousek od Žižkova Pole, že se mu zatím jede dobře a pravděpodobně dnes cestu ukončí, jelikož se asi blíží silná bouřka, jaká momentálně zatím zuřila u nás. Takže popřejeme Ivošovi dobrou noc a šťastnou cestu, s jejímž popisem se tu budete průběžně seznamovat.

6.7.2012 Hatě

  6.7.2012 20.40 Před chvílí jsem telefonoval s Ivošem, který právě vyjíždí z přechodu v Hatích směr Vídeň. Byl tam již asi v 19 hod. a než vyřídil všechny SMSky, tak mu to trvalo přes hodinu. Dnes má za sebou už 114km, ale bude zatím pokračovat. Po celou dobu ho sužovalo ukrutné vedro a nebylo se kde smočit. Potkával prý samé kachňáky, které zrovna moc ke koupání nelákaly a riskovat nějaký problém hned na začátku se mu nechtělo. Naštěstí se mu zatím vyhnuly bouře, které řádí nyní u nás.

7.7.2012 Zsedeny

  Včera to nakonec vydalo na 141km a nyní se Ivoš nachází po dalších 168km v Maďarsku 80km od od Balatonu v obci Zsedeny. Ráno ve Vídni si dal, zmořen vedrem, parádní koupel v Dunaji a musel také poprvé prokázat svoji šikovnost a zafušovat do řemesla šičkám, protože se mu po převržení kola roztrhl batoh. Jinak je zatím vše v pohodě a necháme se překvapit, odkud nám Ivoš napíše zítra.

8.7.2012

  Dnes dorazil Ivoš přibližně ve 14 hodin k Balatonu a v největších vedrech se tak mohl několikrát krásně osvěžit a pomohlo mu to k pohodovým 191 kilometrům.

9.7.2012

  V 9.30 překračuje Ivoš Chorvatské hranice a ve 14.30 se nachází u města Slatina. Začínají velké kopce a obrovské vedro ho nutí polévat se po trase vodou. Chorvaté zastavují a ptají se ho zda nepotřebuje pomoc. Když vidí značku CZ, nabízejí mu pivo a zvou jej do hospody. chtějí si povídat a fotit se s ním. Večer v jedné hospodě si dokonce zarytý nealkoholik Ivoš dal alespoň jedno nealkoholické. Jízdu ukončil 10 minut po půlnoci a spal pod širákem asi 4km od hranic s Bosnou.

10.7.2012

  Po páté hodině ráno překvapila Ivoše bouřka. Rychle naházel všechny věci do báglu a totálně promočený dojel po jednom kilometru k benzínce, kde čekal až se počasí umoudří. To bylo asi 7 hodin ráno. Zatím se tedy zdá, že cesta, až na tu poslední nepříjemnost s počasím, probíhá zdárně. Zatímco většina z nás by to ani neujela nebo by to při prvním podobném problému zabalila, Ivoš je tvrďák a doufám, že už zdárně pokračuje dále.

17.7.2012

  Po malé odmlce jsou tu opět nové zprávy o Ivošově cestě. Přes bosenské Sarajevo pokračoval horami, ve kterých i nocoval při teplotě 3,5 st., do černohorské Podgorici. 13.7. překročil albánské hranice a dorazil až do Tirani. Z Albánie má mnnoho zážitků a nesmírně jej překvapila obrovská zdejší chudoba. Už z Černé hory má nepříjemné zkušenosti s toulavými psy,kterých tu je obrovské množství a musí před nimi často ujíždět, ale v Albánii je to prý ještě horší. Navíc když někde zastaví, okamžitě se okolo něho seběhne dav a snaží se mu něco prodat, dokonce s ním i kus cesty běží a pokouší se mu něco vnutit a tak raději neustále jede. Několika dětem rozdal pár bonbónů a tak vděčné oči prý ještě neviděl. Zajímavá je i zkušenost s místní dálnicí, kde vlastně odstavný pruh funguje současně jako stezka pro cyklisty a jede se po ní velice dobře. Doprava je však nesmírně chaotická a s dopravními předpisy si nikdo hlavu neláme. Lahůdkou pak jsou kruhové objezdy, po kterých místní jezdí oběma směry a mezi tím pobíhají chodci. Zřejmě zde funguje právo silnějšího a rychlejšího. Včera 16.7. překročil Ivoš hranice s Řeckem. Na přechodu se potkal s nějakou Slovenkou, kterou provázel kluk, pocházející z Vilantic u Vřešťova. Dnes má již ujeto něco kolem 2000 km a jede se mu jinak velmi dobře. Zatím jej potkaly pouze dva krátké slejváky, které zdárně přečkal a jinak je to údajně pohoda. Spí pod širákem, kolo šlape jako hodinky a tak zatím jenom párkrát zašíval batoh, který se mu roztrhl hned zpočátku. Zdá se, že je velmi spokojený a myslím, že bude mít o čem vyprávět. Včera jsem s ním telefonoval a dobrá nálada z něho jen sršela.

21.7.2012

  Dnes mi zatím od Ivoše žádná zpráva nepřišla, ale 19.7. ráno dorazil do Athén. V tu chvíli měl najeto 2200km a psal, že je tam nádherně. Spravoval také poprvé píchlé kolo. Nyní si myslím, že již pomalu začíná otáčet směr k domovu a může mít za sebou již více než 2500km. Původně s těmi Athénami asi tolik nepočítal, ale podle všeho se mu zatím jede dobře a je velmi spokojený.

24.7.2012

  Dnes se Ivoš pravděpodobně pohybuje po Makedonii. Včera nocoval 15km od jejích hranic a přejezd nechával na ráno. V pátek jel okolo osady "nepřizpůsobivých", prý opravdu pro silné nátury. Pokoušel se natočit videosekvenci, ale po 18i vteřinách a pořádné sprše kamenů raději vzal nohy na ramena a ujížděl rychle pryč. Velkou skupinu Romů potkal také pod dálničním mostem, ale tam už raději ani nezastavoval. Jinak ho provází krásné počasí a prý nám ho snad přiveze i sem společně s kvantem zážitků, které po cestě získává.

29.7.2012

  Ivoš se nám pomalu vrací domů. Ve středu byl ještě v Kosovu, kde mu policajti dělali kontrolu fotek ve foťáku a Srbové jej zase nechtěli pustit přes hranice. Pak je to prý ale přestalo bavit a mohl vyjet dál. Dnes v 15 hodin přejížděl přes hranice maďarské a celníci ho kontrolovali, zda nepašuje cigarety nebo chlast. Jak je vidět, blbci se najdou všude. Místo toho, aby si vážili turistů, kteří jim tam vozí své finance, tak budou raději dělat problémy. Je to ale vždy o konkrétních lidech. Včera Ivoš v Srbsku dostal na památku tričko a také reflexní vestu, která tam je pro cyklisty povinná. Naštěstí mu to celé prošlo a i policisté mu dali pokoj.

1.8.2012

  Dnes Ivoš po šestadvaceti dnech dorazil domů o den dříve než plánoval. Na kontě má téměř 4400km a jeho poslední jízda trvala 25 hodin a ujel při ní 470 km. Den před tím byl ještě v Budapešti a udělal si neplánovanou zajížďku asi 60km a tak chtěl ztracený čas dohnat. Jelo se mu vcelku dobře a vidina domova ho vybičovala k téměř neuvěřitelnému výkonu. Přijel spokojený, nadšený a opálený. Další informace můžete najíz zde http://www.kralovedvorsko.cz/cs/ivos-na-kole/